»

Μαρ 11

Πραγματοποίηση εκδήλωσης «Φιλοζωία στην πράξη»

Την Τετάρτη 6-3-2024 το Γυμνάσιο Τυμπακίου και συγκεκριμένα οι μαθητές  της πρώτης και της δευτέρας  τάξης  είχαν τη χαρά να παρακολουθήσουν στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας μια πολύ όμορφη εκδήλωση για την προστασία των ζώων και την προώθηση της ευζωίας τους. Με αφορμή το περιβαλλοντικό  πρόγραμμα «Φιλοζωία στην πράξη» που υλοποιείται φέτος στο σχολείο μας απευθυνθήκαμε στην Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία η οποία μας υπέδειξε την κυρία Χρυσούλα Παπαδάκη, εθελόντρια και μέλος του φιλοζωικού Σωματείου Ηρακλείου «Ζωφόρος» για να παρουσιάσει το εγκεκριμένο υπό την αιγίδα του ΥΠΠΕΘ εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «Ενσυναίσθηση και Ζώα».

Η κ. Χρυσούλα Παπαδάκη μαζί με την ωραία ομάδα της, τον κ. Ηρακλή Ντουλάκη επίσης εθελοντή και μέλος της Ζωφόρου, και τον λατρεμένο Όσκαρ ένα απίστευτο σκυλί που αγαπήθηκε από την πρώτη στιγμή απ’ όλη την εκπαιδευτική κοινότητα επιφύλαξε μια πολύ διαφορετική και ενδιαφέρουσα για τα σχολικά δρώμενα μέρα.  Οι μαθητές της Πρώτης (α΄) και δευτέρας (β΄) Γυμνασίου σε τρεις βάρδιες και για δύο διδακτικές ώρες είχαν την ευκαιρία να προσεγγίσουν το θέμα της  Ενσυναίσθησης, προσανατολισμένο αυτή τη φορά στα ζωάκια της φύσης, τα οποία έχουν και αυτά συναισθήματα και ανάγκες, τις οποίες πρέπει να υπολογίζουμε και να σεβόμαστε. Μέσα από φωτογραφικό υλικό είδαμε ότι τα ζώα χαίρονται, παίζουν, συναισθάνονται και συμπονούν αλλά και τρομάζουν και αγριεύουν ή νιώθουν λύπη, μοναξιά και εγκατάλειψη. Μιλήσαμε για το μεγάλο θέμα των αδέσποτων ζώων και δώσαμε απαντήσεις στο γιατί πρέπει να στειρώνουμε τα ζώα μας και ποιες είναι οι υποχρεώσεις μας  απέναντι στα κατοικίδια μας. Έμφαση δόθηκε στις υιοθεσίες και στην εφ’ όρου  ζωής του ζώου δέσμευση που μια τέτοια απόφαση περικλείει. Απόφαση που πρέπει να παίρνεται με σοβαρότητα συνυπολογίζοντας παραμέτρους όπως το κόστος (υλικό –χρήματα/ προσωπικό χρόνο) αλλά και την αφοσίωση, δέσμευση, σεβασμό στις ανάγκες του ζώου, το οποίο ως μέλος της οικογένειας σου πλέον είναι σε πλήρη εξάρτηση από εσένα, τον κηδεμόνα του. Δυστυχώς οι κακοποιητικές συμπεριφορές σε δεσποζόμενα και αδέσποτα ζώα, ως απόρροια απαρχαιωμένων αντιλήψεων περί εκπαίδευσης των ζώων ακόμα επικρατούν και εδώ είναι ο ρόλος του σχολείου και της εκπαίδευσης να αναδείξει τη σωστή στάση απέναντι στα ζώα. Σήμερα ευτυχώς η νομοθεσία έρχεται να καταστείλει τέτοιες απαράδεκτες συμπεριφορές με ποινές και τιμωρίες σε όσους φέρονται κακοποιητικά στα ζώα και αυτό είναι ένα βήμα. Σε όλη αυτή την τόσο κατατοπιστική και ενδιαφέρουσα συζήτηση, επίτιμος καλεσμένος ήταν ο Όσκαρ ο οποίος καθ’ όλη τη διάρκεια της παρουσίασης με τη στάση του – περιφερόταν ανάμεσά μας με τέτοια άνεση και φιλικότητα δεχόμενος το άγγιγμα μας και αναπτύσσοντας σχέση αμοιβαίας αποδοχής –υπέδειξε σε όλους μας ότι άνθρωποι και ζώα μπορούν να συνυπάρξουν σε απόλυτη αρμονία. Έχω την αίσθηση ότι μετά από αυτήν την εμπειρία όλοι αντιληφθήκαμε ότι Άνθρωποι και Ζώα έχουν το ίδιο απαράβατο δικαίωμα στη ζωή και αυτό πρέπει να το προασπίσουμε.