↑ Επιστροφή σε 2022 – 2023

Η Μικρασιατική Καταστροφή μέσα από λογοτεχνικές αφηγήσεις και μαρτυρίες

Με αφορμή την επέτειο των 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή, μαθητές και καθηγητές ήρθαμε σε επαφή – στα πλαίσια πολιτιστικού προγράμματος του σχολείου μας- με μια από τις πιο επώδυνες και δραματικές περιόδους της νεότερης ελληνικής ιστορίας. Καταπιαστήκαμε με την ιστορική διαδρομή του μικρασιατικού ελληνισμού που ανακόπηκε βίαια και τραγικά το 1922, εστιάζοντας σε λογοτεχνικές αφηγήσεις και μαρτυρίες, που αναπαριστούν το μέγεθος της συμφοράς και το πλήγμα που δέχτηκε ο ελληνισμός της Μικρά Ασίας.

Οι μαθητές μας μέσα από τις ηχογραφήσεις τους ζωντανεύουν με τρόπο μοναδικό τα βιώματα και την οπτική των πρωταγωνιστών λογοτεχνικών αφηγήσεων και ιστορικών μαρτυριών που έχουν διασωθεί. Η παρουσίαση μας δεν αποτελεί φυσικά ολόπλευρη εξέταση του ζητήματος. Είναι μερική και επιλεκτική. Μας θυμίζει ωστόσο πως ως λαός έχουμε βιώσει την προσφυγιά και τον ξεριζωμό στο «πετσί» μας. Το αφιερώνουμε λοιπόν σε κάθε πρόσφυγα και σε κάθε ξεριζωμένο.

Δείτε το ντοκιμαντέρ εδώ.