Δράσεις Γυμνασίου Τυμπακίου στα πλαίσια της θεματικής εμδομάδας 2017-2018

Στα πλαίσια της Θεματικής Εβδομάδας, που πραγματοποιήθηκε από τις 26.03.2018 έως τις 30.03.2018 στο σχολείο μας, οργανώθηκαν και παρουσιάστηκαν οι παρακάτω Δράσεις – Εισηγήσεις :
  1. Ομιλία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Γορτύνης και Αρκαδίας κ.κ. Μακαρίου στους μαθητές της Γ τάξης, με θέμα : “Τα Ανθρώπινα Δικαιώματα σύμφωνα με τη Βίβλο”.

2.  Ομιλία της Διευθύντριας του Κέντρου Υγείας Μοιρών κ. Τσικαλά Αικατερίνης στους μαθητές της Γ τάξης, με θέμα : ”Σεξουαλικά μεταδιδώμενα νοσήματα – Μέθοδοι Αντισύλληψης”.
  3. Παρουσίαση Παροχής Πρώτων Βοηθειών από εκπροσώπους του Ερυθρού Σταυρού (Παράρτημα Μοιρών) στους μαθητές της Α τάξης.
Πιστεύουμε ότι η ενημέρωση των μαθητών σε θέματα γενικού αλλά και ειδικότερου ενδιαφέροντος, αποτελεί κίνητρο ολοκληρωμένης και πολύπλευρης παροχής γνώσεων, ώστε το σχολείο να αποτελεί πυλώνα σφαιρικής προσέγγισης των προκλήσεων της σύγχρονης ζωής.